STRONY

wtorek, 24 lutego 2015

Tkaniny, dzianiny - rodzaje i zastosowanie.

 

Zaczynając swoją przygodę z szyciem, wypadałoby zapoznać się (chociaż troszkę) z materiałami, prawda? Dlatego chętnie dzielę się dziś z Wami swoimi notatkami. A nóż się komuś przydadzą.  

 

TKANINA kontra DZIANINA

 

Czym to się różni?  

 

Fachowo mówiąc - procesem wytwarzania. Tkanina powstaje z dwóch nici przeplatających się według ustalonego splotu. Natomiast dzianina z jednej lub wielu nici tworząc charakterystyczne oczka. 

 

Uogólniając - Dzianina w większości przypomina produkty z wełny. Jest Miękka, zwiewna, elastyczna, rozciągliwa. Wykorzystuje się ją do wytwarzania swetrów, rajstop, czapek, szalików, skarpet. Tkanina ma dużo szersze zastosowanie: pościel, odzież, bielizna, obrusy, kostiumy.

 

 

TKANINY

 

ADAMASZEK

Tkanina żakardowa z jedwabiu naturalnego, sztucznego lub innych włókien, jednobarwna.

 

 

 

AKSAMIT

Jednokolorowa lub wzorzysta tkanina o dwu warstwach osnów, od spodu gładka, z wierzchu „z włosem” z bawełny i włókien sztucznych i syntetycznych.

 

 

 

ATŁAS

 Tkanina wyrabiana z jedwabiu naturalnego i sztucznego o splocie atłasowym. O lśniącej powierzchni prawej strony i matowej lewej stronie.
BATYST

  Cienka, przewiewna, lekka i gęsto tkana, miękka, może być merceryzowana. Batyst może być bawełniany lub jedwabny.

 

 

 

BOUCLE (BUKLE)

 Tkanina o splocie z użyciem specjalnego wątku, dzięki czemu na powierzchni tkaniny powstają pętelki i supełkowate zgrubienia.

 

 

 

DRELICH

  Powstaje z bardzo grubych i mocnych nici bawełnianych. Dzięki gęstemu tkaniu, jest bardzo mocna i wytrzymała. Najczęściej jednokolorowa, o różnych grubościach.

 

 

 

DENIM (DŻINS)

 Jest odmianą drelichu. Do tkania używa się różnych kolorów osnowy i wątku, co powoduje powstawanie wyraźnych ukośnych, cieniutkich prążków. Współczesny denim ma różne grubości i często dodatek elastanu.

 

 

 

FLANELA

 
Drapana jedno lub dwustronnie, co daje efekt miękkich “włosków” na powierzchni tkaniny. Jednobarwna, drukowana lub tkana z kolorowych nici. Bawełniana.

 

 

 

FLANELA WEŁNIANA 

 
Tkana z nici jednobarwnych lub różnokolorowych, co daje efekt melanżowy. Jest lekko sfalowana i miękka w dotyku.
FLAUSZ

Poddawana jest obustronnemu drapaniu i folowaniu. Charakterystyczna, luźna okrywa (widoczne "włoski" na powierzchni tkaniny)
FULAR

Wytwarzana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego, czasem z domieszką bawełny. Lekka, cienka, zwiewna, gładka i nieprzezroczysta.
JEDWAB

 Tkanina luksusowa i bardzo droga, gładka, lekko lśniąca, cienka, zwiewna i przewiewna.
KASZMIR

Dość cienka i miękka, wełniana. Jednokolorowa lub wzorzysta.
KORA

Powierzchnia tkaniny jest na przemian gładka i marszczona (gofrowana), poprzecznie lub wzdłuż. Jednobarwna lub wzorzysta, lekka, łatwa w utrzymaniu, bawełniana.

 

 

 

KREPA

 
Mało gniotąca się, miękka, lejąca, może być lekko prześwitująca. Jednobarwna, drukowana lub kolorowo tkana. Wyróżnia się krepy bawełniane, wiskozowe, jedwabne, satynowe, szyfonowe, wełniane i poliestrowe.
KRETON

Tkanina bawełniana, średnio gruba, nieco sztywniejsza. Bardzo często wzorzysta.
LEN NATURALNY (PŁÓTNO)

Trwała i przewiewna tkanina, czasem nieco sztywna, o bardzo zróżnicowanych grubościach.
PERKAL


  Tkanina niezbyt gruba, gładka, lekko sztywna. Jednokolorowa lub wzorzysta.

 

 

 

 PIKA

Tkanina bawełniana. Z jednej strony posiada wypukłe wzory (prążki, krata)

 

 

 

PLUSZ

 
Tkanina o okrywie włosowej powyżej 1,5mm, wytwarzana z wełny, włókien sztucznych, syntetycznych lub mieszanek.

 

 

 

POPELINA


Specjalne, silnie skręcone nitki użyte do produkcji powodują, że na prawej stronie tkaniny pojawiają się drobne prążki. Uniwersalna i przewiewna tkanina bawełniana, może być merceryzowana. Jednokolorowa lub wzorzysta, o różnych grubościach.

 

 

 

RYPS

 
Nieco grubsza. Na powierzchni tkaniny widoczne są grubsze, wyraźne prążki. Bawełniana lub wiskozowa

 

 

 

 SATYNA

 Gładka, niezbyt gruba, jedwabna lub poliestrowa. Barwiona lub drukowana, o trwałym połysku na prawej stronie. Lewa, matowa, nieużytkowa. 

 

 

 

SZTRUKS

 
Bawełniana, o różnych grubościach. Bardzo wytrzymały. Współcześnie często z domieszką elastanu.

 

 

 

SZYFON

 Wytwarzana z jedwabiu naturalnego lub sztucznego. Gładka, cienka, przezroczysta i zwiewna. Jednokolorowa lub wzorzysta.

 

 

 

TAFTA

 Bardzo gęsto tkana, sztywna. Wytwarzana z jedwabiu naturalnego, poliestru lub acetatu. O charakterystycznym połysku i różnych odcieniach w zależności od kąta padania światła.

 

 

 

TWEED


Dość gęsto tkana, grubsza i miękka. Bardzo wytrzymała na zużycie. 
WELUR

Wytwarzany z jedwabiu naturalnego lub sztucznego.

 

 

 

ŻAKARD

Jedwabny, wyskozowy, poliestrowy, wełniany. Materiał z kunsztownie tkanym wzorem: wypukłym i błyszczącym. Jeżeli jest przetykany złotą lub srebrną nitką zwany jest brokatem.

 

 

 

 ŻORŻETA

Lekka, przejrzysta, matowa, rzadka tkanina o luźnym splocie płóciennym. Lejąca i miękko się układająca. Jedwabna lub wiskozowa. Jednobarwna lub drukowana.

DZIANINY


DZIANINA POJEDYNCZA

Prawa i lewa strona dzianiny różnią się, przez co lewa jest nieużytkowa (na prawej stronie dzianiny widać biegnące wzdłuż kolumienki oczek, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek). Dobrze rozciąga się w poprzek, słabiej wzdłuż. Może być różnej grubości i w różnym gatunku.DZIANINA PODWÓJNA

 Na stronie lewej i prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki oczek, dlatego może być stosowana dwustronnie. Gęsta, cięższa, słabo się rozciąga w obu kierunkach, dobrze zachowuje kształt. Po ucięciu nie zwija się.INTERLOCK

 Jest tworzona tak, że kolumienki oczek prawych jednej strony są naprzeciwko kolumienek oczek prawych drugiej strony. Obie strony dzianiny są prawymi stronami, jeżeli dzianina jest gładka (na obu widać drobne kolumienki oczek). W przypadku interlocku wzorzystego, lewa strona jest bledsza, a więc nieużytkowa. Miękka, sprężysta, elastyczna, lżejsza. Prawie nie rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz rozciąga się mocniej niż dżersej i dzianina podwójna. Dobrze zachowuje kształt. Ucięte i nieobrębione brzegi się nie zwijają.DŻERSEJ

 Lewa i prawa strona różnią się: na prawej widać biegnące wzdłuż kolumienki, na lewej biegnące w poprzek rzędy oczek. Lewa strona jest nieużytkowa. Dżersej może wystąpić w wielu grubościach. Słabiej rozciąga się wzdłuż, natomiast wszerz może rociągać się w różnym stopniu. Ucięty zwija się na prawą stronę dzianiny.WŁÓCZKOWA

 Określenie na dzianiny wykonane z przędzy przypominającej włóczkę do domowych robótek. Jest miękka, czasem pokryta warstwą “włosków” przypominających angorę, o prostym splocie oczek prawych i lewych. MILANEZ (MILANEZA)

Cienka, miękka, gęsta i elastyczna dzianina jedwabna o splocie dziewiarskim przypominającym atłas. Może być gładka lub drukowana.AŻUR

 Wzorzysty splot tworzy prześwity w dzianinie.TRYKOTNa prawej stronie widać wyraźnie kolumienki oczek, na lewej rzędy. Rozciąga się wzdłuż i słabo w poprzek dzianiny. Zazwyczaj jest bardzo miękki i lejący. Brzegi ucięte zwijają się.DZIANINA AKSAMITNA

Prawa strona wygląda jak aksamit, lewa jak dzianina. Powstaje z mieszanych włókien: poliestru z bawełną, lub poliestru z wiskozą. Jest wytrzymała, łatwa w użytkowaniu i pielęgnacji.


ZASTOSOWANIE

Bielizna - krepa, milanez, trykot,

Bluzki - batyst, flanela, fular, jedwab, krepa, kreton, pika, popelina, satyna, szyfon, tafta, żorżeta, dzianina pojedyncza, interlock, dżersej, dzianina włóczkowa, ażur, trykot,

Bluzy - flausz, pika,   

Firany - ażur,

Garnitury - dzianina podwójna,  

Garsonki - krepa, pika, ryps, sztruks, tweed, 

Kostiumy - adamaszek, boucle, flanela wełniana, jedwab, tweed, 

Koszule - jedwab, kora, len naturalny, popelina,

Kurtki - flausz, pika, 

Marynarki - sztruks, tweed, dzianina podwójna

Odzież dziecięca - batyst, dżins, flanela, kora, kreton, perkal, interlock, dzianina aksamitna,

Odzież sportowa - dzianina aksamitna 

Piżamy - flanela, jedwab, kora,

Płaszcze - żakard, tweed, ryps, popelina, flausz, boucle, adamaszek,

Pościel - aksamit, atłas, jedwab, kaszmir, kora, satyna, flanela 

Spodnie - dżins, len naturalny, sztruks, 

Spódnice - batyst, dżins, len naturalny, satyna, żakard, dzianina pojedyncza, interlock, dżersej, 

Sukienki - batyst, boucle, dżins, jedwab, kaszmir, kora, krepa, kreton, len naturalny, pika, popelina, ryps, satyna, dzianina pojedyncza, interlock, dżersej, ażur,

Suknie - adamaszek, aksamit, atłas, fluar, szyfon, tafta, żakard, żorżeta, 

Swetry - flausz, dzianina włóczkowa,  

Szale - fluar, kaszmir, jedwab,

T-shirty - dzianina pojedyncza, interlock, 

Torebki - boucle, dżins

Ubrania robocze - derlich, dżins, flanela,

Żakiety - len naturalny, żakard, dzianina podwójna,  

 

1 komentarz:

  1. Dobrej jakości tkaniny zawsze zamawiałem od https://ctnbee.com/pl bo to się dla mnie liczy najbardziej. Ewentualnie można sobie od razu zamówić wydruk na tkaninie i kompletny produkt mamy gotowy.

    OdpowiedzUsuń